Pracowity koniec roku „Teatru-3”

 

W pierwszą niedzielę grudnia „Teatr-3” wziął udział w V Jubileuszowym Koncercie Integracyjnym „Wspólny Świat” w Świnoujściu. Organizatorem, jak co roku, było Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. Impreza odbyła się z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. „Teatr-3” przedstawił etiudy pantomimiczne: „Marionetka” w wykonaniu Arkadiusza Pałatyńskiego i Piotra Nowaka oraz „W łazience” w wykonaniu Anny Olczak i Arkadiusza Pałatyńskiego. Do trzeciej etiudy pt. „Gdzie jest teatr” występująca gościnnie Joanna Hryniuk - tłumacz języka migowego -zaprosiła prezesa SPON, a zarazem gospodynię imprezy Jadwigę Preuss. Pani Preuss, jak sama przyznała, uczy się języka migowego ze słownika podarowanego jej przez prezesa Oddziału Zachodniopomorskiego PZG, Jerzego Kałużnego, i ubolewa nad faktem, że w świnoujskim magistracie nikt nie zna języka migowego, co stanowi dużą barierę komunikacyjną dla osób niesłyszących.

Uroczysty finał Koncertu zgromadził na scenie wszystkich wykonawców, którym wręczono okolicznościowe statuetki i dyplomy.

Tydzień później „Teatr-3” występował na scenie Goleniowskiego Domu Kultury na zaproszenie Koła Terenowego Towarzystwa Walki z Kalectwem. W 2003 roku zapoczątkowano w Goleniowie spotkania artystyczne osób niepełnosprawnych.

W tegorocznej edycji wystąpiły grupy z Zespołu Szkół Specjalnych, Szkoły Podstawowej nr 4, Środowiskowego Domu Samopomocy. „Teatr-3” zaprezentował spektakl pt.” Między życiem a śmiercią”. Na scenie wystąpili Anna Olczak, Arkadiusz Pałatyński, Jan Radkiewicz, Karol Balcerek, Piotr Nowak oraz gościnnie Krystyna Radłowska i Wojciech Maciejewski z goleniowskie-go Koła Terenowego TWK.

Honorowy patronat przyjął burmistrz Miasta Goleniów - Andrzej Wojciechowski, obecny na widowni wraz ze swoim zastępcą Krzysztofem Zajko. Wśród gości byli również: przewodnicząca Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych - Magdalena Kochan, przewodnicząca Rady Powiatu - Gizela Rybicka, dyrektor Wydziału Edukacji i Kultury Urzędu Gminy i Miasta Goleniów - Dorota Rybarska Jarosz, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej - Andrzej Burzyński oraz dyrektor Domu Kultury - Zbigniew Łukaszewski. Imprezę sprawnie prowadzili, przedstawiając sylwetki i informacje o wykonawcach, prezes Koła TWK Wojciech Maciejewski i wiceprezes Dorota Wyrąbkiewicz, która utrzymuje stały kontakt z Teatrem-3. Po części artystycznej wykonawcy zostali zaproszeni na scenę, aby z rąk burmistrza Andrzeja Wojciechowskiego i organizatorów przyjąć gratulacje i pamiątkowe statuetki wraz z życzeniami świątecznymi i noworocznymi. „Teatr-3” otrzymał również wstępne zaproszenie do udziału w festiwalu teatralnym „Bramat”.

W hallu Domu Kultury można było zwiedzić ciekawą wystawę rękodzieła artystycznego autorstwa penitencjonariuszy Zakładu Karnego w Goleniowie. Ciekawe rzeźby w drewnie, obrazy olejne jak i pozostałe eksponaty, świadczyły o dużej wrażliwości ich twórców. Wystawa była przykładem artystycznej integracji różnych środowisk. Aktorzy „Teatru-3” zostali zaproszeni na uroczysty obiad, co stało się okazją do wymiany wrażeń z całej imprezy. Czasu na przygotowanie spektaklu było niewiele. Trzeba było ustawić światło, zamontować filtry i zaprogramować konsoletę. Dyrektor Domu Kultury Zbigniew Łukaszewski te zadania przyjął na siebie i w pełni zrealizował.

Przed wyjazdem do Szczecina „Teatr-3” został obdarowany świątecznymi paczkami przekazanymi przez pana Leszka Szczypióra - członka miejscowego Stowarzyszenia „Samarytanin”.

Pamiątkowa fotografia na schodach Domu Kultury zakończyła pobyt „Teatru-3” w Goleniowie.

Dla „Teatru-3” rok 2004 był bardzo intensywny. Teatr podejmował różne działania: szkolenia i warsztaty, przygotowanie nowych przedstawień, występy za granicą. W minionym roku zespół wystąpił aż 37 razy.

Hubert Barttomiejski

 

1,2/2005