„Teatr bez granic 2006

 

IV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRÓW NIESŁYSZĄCYCH

DLA SŁYSZĄCEJ l NIESŁYSZĄCEJ PUBLICZNOŚCI W SZCZECINIE

 

Teatr-3 ze Szczecina w przedstawieniu „Stów inne poczęcie”

 

„Pantomima S.l.” z Czech w przedstawieniu „Rymy III”

 

Teatr-3 ze Szczecina wykorzystali sugestywne maski

 

Teatr „Mimika” z Litwy w przedstawieniu „Zmartwienia”

 

Herbert Gantschacher prowadzi warsztaty

W ramach IV Festiwalu „Teatr bez granic 2006” szczecińskiej publiczności zaprezentowały się w dniach 15,16 października na scenie Teatru Lalek „Pleciuga” grupy teatralne zaproszone przez Oddział Zachodniopomorski Polskiegoi Związku Głuchych : „Pantomima S I” z Czech („Rymy III” i „Sny o lataniu”) i Teatr „Mimika” z Litwy („Zmartwienia”, „Łóżko” i „Litewska dziewczyna”) oraz gospodarze - „Teatr-3” („Słów inne poczęcie”).

Prócz przedstawień odbyły się w dniach 12-14 października warsztaty teatralne dla aktorów prowadzone przez kierownika artystycznego „Teatru-3” Huberta Bartłomiejskiego i reżysera Herberta Gantschachera (dyrektora Teatru ARBOS z Austrii) oraz w dniach 20-28 października występy i warsztaty prowadzone przez aktorów „Teatru-3” dla dzieci, młodzieży i dorosłych w wybranych miastach Województwa Zachodniopomorskiego.

W ramach trasy festiwalowej aktorzy „Teatru-3” przedstawiali dla dzieci „Widzę to, czego ty nie widzisz”, dla młodzieży zbiór etiud „Obserwator świata”, „Cztery pory roku” i „Wesoła Marionetka”, dla dorosłych „Słów inne poczęcie”. Poprowadzili warsztaty dla różnych grup wiekowych w placówkach kultury Gryfie, Koszalina, Wałcza oraz Stargardu Szczecińskiego.

Wybór miast nie był przypadkowy, w każdym z nich istnieją Terenowe Ośrodki Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących Polskiego Związku Głuchych. To dzięki dużemu zaangażowaniu pracowników tych ośrodków i członków Kół Terenowych Polskiego Związku Głuchych praca aktorów „Teatru-3” mogły przynieść zamierzone rezultaty.

Głównym celem, który przyświecał realizatorom, było pokazanie, że istnieje uniwersalny język teatru łamiący wszelkie bariery niezrozumienia, a aktorzy niesłyszący są po prostu takimi samymi aktorami jak ich koledzy po fachu w innych teatrach świata i takimi samymi ludźmi jak osoby, które przyszły uczestniczyć w przedstawieniach i warsztatach.

Wszystkie działania realizowane w ramach festiwalowej edukacji teatralnej spotykały się z dużym zainteresowaniem odbiorców i uczestników oraz wysoką oceną krytyki teatralnej. Świadczą o tym nie tylko serdeczne oklaski, ciepłe gesty i słowa po przedstawieniach, długie rozmowy w foyer i przedłużające się zajęcia warsztatowe, ale również duża liczba publikacji w prasie miejscowej i wielokrotnie powtarzane materiały telewizyjne.

Gdyby sięgnąć w głąb historii, do początków naszej kultury, to okaże się, że ludzkości teatr towarzyszy od zawsze i jego rola dla rozwoju każdego człowieka jest olbrzymia zarówno ta edukacyjna, jak i ta terapeutyczna. Odczuwaliśmy to każdego festiwalowego dnia. Teatr z dziecinną łatwością łamał wszelkie bariery - zarówno te w komunikowaniu, jak i mentalne - w jego obliczu wszyscy stawali się równi. Nieważne były niepełnosprawności, ważna była jedność w odbiorze i przeżywaniu sztuki. Tajemnicze greckie „katarsis” dające oczyszczenie umysłów i serc po obu stronach scenicznej rampy zintegrowało świat ciszy ze światem dźwięków. Przyczyniło się do wyrównania szans uczestniczenia w kulturze osób niepełnosprawnych słuchowo. Po raz kolejny pozwoliło niepełnosprawnym słuchowo artystom z dumą spojrzeć przed siebie, bo ich sztuka wykrzyczała światu - patrzcie jesteśmy takimi samymi ludźmi jak wy.

Wszystko to, co zaistniało podczas tegorocznego Festiwalu, mogło się odbyć dzięki wsparciu i pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie, Urzędu Miasta Szczecin i Wałcz, Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Teatru Lalek „Pleciuga”, Ośrodka PTTK „Camping Marina”, drukarni „Królewicz”, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wałczu, Wałeckiego Centrum Kultury, hotelu „Arkadia” w Koszalinie, koszalińskiemu teatrowi „Dialog” w „Domku Kata”, Stargardzkiemu Centrum Kultury i hoteJu „Staromiejski” w Stargardzie Szczecińskim.

Patronatem medialnym objęły nasze działania TVP3 Szczecin, TV ASTA Wałcz, miesięcznik ogólnopolski „Świat Ciszy”, dziennik regionalny „Kurier Szczeciński”, tygodnik „Pojezierze Wałeckie” z Wałcza, „Głos Pomorza”, „Głos Koszaliński”, „Miasto”, radio „Vox FM” z Koszalina oraz tygodnik „7 dni Ziemi Stargardzkiej”. 

Elwira Rewcio

Fot. Olgierd Koczorowski

 

9,10/2006