„Głusi w przestrzeni publicznej”
Projekt dotyczy zwiększenia świadomości obywatelskiej osób z wadą słuchu.
Celem projektu realizowanego przez Oddział Zachodniopomorski Polskiego Związku Głuchych w partnerstwie publiczno-społecznym z Urzędem Miasta Szczecin jest zwiększenie dostępu do informacji publicznej oraz edukacja w zakresie praw obywatelskich osób z wadą słuchu, ale także wyposażenie służb publicznych w informacje dotyczące specyfiki komunikowania się osób niesłyszących i niedosłyszących.
Koszt dofinansowania projektu z PO FIO 131.680 zł, środki finansowe z gminy Miasto Szczecin 14.970 zł.
Projekt zakłada przygotowanie instrukcji w formie elektronicznej i filmowej dla osób z wadą słuchu, pokazujących jak efektywnie załatwić „urzędową sprawę”. Przewiduje również przeprowadzenie szkoleń z zakresu projektu dla obu stron, czyli osób z wadą słuchu i urzędników. Realizacja projektu przyczyni się do większego otwarcia przestrzeni publicznej dla osób głuchych i słabo słyszących.
Czas realizacji projektu od 1 maja do 31 grudnia 2013.
Osoby z wadą słuchu wyposażone zostaną w wiedzę na temat praw obywatelskich i umiejętności korzystania z usług instytucji publicznych podczas zorganizowanych 6 spotkań edukacyjnych. Uczestnicy zapoznają się z pracą Biura Obsługi Interesanta, Biura Rzecznika Konsumentów, Urzędu Stanu Cywilnego, Wydziału Podatków Lokalnych, Wydziału Promocji Miasta, a także z prawami i obowiązkami obywateli – mieszkańców miasta. Spotkania te odbędą na rzecz członków i podopiecznych OZ PZG w Domu Kultury Kontakty w Szczecinie przy al. Wojska Polskiego 91/93.
Beneficjenci projektu dowiedzą się jak załatwić swoje życiowe sprawy w Urzędzie Miasta Szczecin poprzez przygotowanie specjalnie dla nich opisów do 30 podstawowych dokumentów, procedur administracyjnych - stosowanych przez administrację samorządową. Uproszczony zostanie język urzędniczy tych dokumentów do potrzeb języka migowego i ich odbiorców. Efekt pracy specjalistów znajdzie miejsce na stronach UM Szczecin i OZ PZG.
W ramach projektu przygotowane zostaną 32 filmy instruktażowe, z tego 30 filmów dotyczących wybranych procedur administracyjnych oraz 2 filmy pokazujące sposób poruszania się po urzędzie z udziałem osób niesłyszących wykorzystujące w przekazie język migowy. Zostaną one zamieszczone na stronach UM Szczecin i OZ PZG. Osobami instruującymi będą urzędnicy znający język migowy. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w ramach wcześniejszych działań Urzędu i OZ PZG 27 pracowników UM Szczecin zdobyło umiejętność posługiwania się językiem migowym.
Urzędnicy zwiększą również swój zakres wiedzy z obszaru kontaktów z klientem niesłyszącym i niedosłyszącym poprzez wzięcie udziału w trzech spotkaniach edukacyjnych oraz dodatkowo w kursie e-learning-owym. Kurs zostanie zakończony testem, w którym weźmie udział 900 pracowników Urzędu Miasta Szczecin. Ponadto z 9 urzędnikami zostanie przeprowadzone badanie sprawdzające zdobytą w ten sposób wiedzę na temat prawidłowej pracy z klientem z wadą słuchu.
Warto przypomnieć, że rok 2013 jest w Polsce Rokiem Osób Niepełnosprawnych. Taką decyzję podjęli posłowie 7 grudnia 2012 roku. Sejm poprzez tę uchwałę apeluje o tworzenie warunków równego dostępu osób z niepełnosprawnością do dóbr publicznych i głównych nurtów życia w naszym kraju. W sejmowej uchwale przypomniano, że w 1997 r. Sejm, przyjmując Kartę Praw Osób Niepełnosprawnych uznał, że osoby którym sprawność fizyczna, psychiczna lub intelektualna trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza lub uniemożliwia normalne funkcjonowanie w kwestii życia codziennego, nauki, pracy oraz pełnienia ról społecznych, mają prawo do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia oraz nie mogą być dyskryminowane.