Teatr bez granic

Migowy na scenie

Deutsch 

 

W NIEDZIELĘ (26 października) na scenie szczecińskiego Teatru Polskiego zagoszczą aktorzy austriackiego profesjonalnego teatru dla niesłyszących - ARBOS z Salzburga. Wystąpią w sztuce autorstwa Dzevada Karahasana i reżyserii Herberta Gantschachera „Śnieg i śmierć", którą na język migowy przełożył Horst Dittrich. To przedstawienie także dla publiczności słyszącej. Przed spektaklem zaśpiewa szczecińska aktorka - Ewa Kabsa. W poniedziałek natomiast teatralne spotkanie z językiem migowym będą mieli uczniowie szczecińskich szkół. Na scenie Teatru Lalek „Pleciuga" ARBOS przedstawi sztukę według scenariusza Herberta Gantschachera pt. „Widzę to, czego ty nie widzisz", w wykonaniu Waltera Mösslera.

To bardzo ważne wydarzenia w skali kraju. Ostatni raz na scenach polskich teatrów język migowy gościł w 1997 roku - wtedy Międzynarodowy Teatr Wizualny z Francji zaprezentował w Warszawie i Krakowie „Antygonę" Sofoklesa.

- Chcemy pokazać, że można wybierać takie rozwiązania, które umożliwią dostęp do sztuki także osobom niesłyszącym - tłumaczy Elwira Rewcio, pracownik Polskiego Związku Głuchych. - Wprowadzenie tłumacza języka migowego do teatru, to najprostsze rozwiązanie, ale burzy nastrój. A przecież można na przykład stworzyć taki scenariusz, aby język migowy zaistniał w sztuce. Teatr ARBOS jest przykładem właśnie takiego rozwiązania. Dociera on do dodatkowej grupy odbiorców - osób niesłyszących.

Już od soboty (przez dwa dni) w warsztatach teatralnych organizowanych w Szczecinie będą uczestniczyli aktorzy „Teatru-3" Polskiego Związku Głuchych oraz Towarzystwa Muzyki i Teatru ARBOS z Salzburga. A od niedzielnego popołudnia zaplanowano imprezy dla szczecinian: w niedzielę o 18.30 odbędzie się spektakl w Teatrze Polskim (na dużej scenie), a wcześniej (o g. 17) w „Galerii na Mariackiej" (przy ul. Mariackiej 6/8) - wernisaż wystawy malarstwa i rzeźby twórców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Ruch Kulturalny Pomorza Przedniego z Meklemburgii. A w poniedziałek, w „Pleciudze", o godz. 11 i 12.30 - spotkanie z teatrem dla dzieci niesłyszących i słyszących.

Od 2000 roku Polski Związek Głuchych w Szczecinie jest partnerem Austriackiego Towarzystwa Muzyki i Teatru ARBOS w projekcie „Mówiące ręce, mówiące ciała". Realizowany on jest w ramach programu Unii Europejskiej „Kultura 2000". Projekt przewiduje warsztaty teatralne. Odbędą się one w siedzibie PZG w najbliższą sobotę i niedzielę. Wezmą w nich udział aktorzy „Teatru-3" oraz - w roli instruktorów - austriaccy partnerzy. Warsztaty te będą pierwszymi z cyklu trzech spotkań. Dwa kolejne odbędą się w Austrii. Uczestniczyć w nich będą niesłyszący aktorzy z 6 krajów: Polski, Austrii, Czech, Islandii, Rosji, a nawet Stanów Zjednoczonych. Z każdego państwa zostanie wybrany jeden niesłyszący aktor. Stworzona w ten sposób międzynarodowa grupa zaprezentuje własny, nowy program na festiwalu organizowanym w Wiedniu i innych miastach Europy.

W organizacji szczecińskiego przedsięwzięcia pomagają: Urząd Miejski, Austriackie Forum Kultury z Warszawy, hotel Radisson SAS, restauracja „Rondo", Teatr Polski, Teatr Lalek „Pleciuga", drukarnia „Królewicz" ze Szczecina, firma Import -Eksport Jolanta, Krzysztof Kiełek oraz firma „Global". Patronat medialny: Telewizja Polska SA Oddział Szczecin oraz „Kurier Szczeciński".

(Agnieszka STEFAN)

 

23.10.2003