[Polski Związek Głuchych] [Program] [Zdjęcia] [O aktorze] [Singapur]


 
    Celem Polskiego Związku Głuchych jest zrzeszanie osób niesłyszących i innych osób z wadą słuchu dla zapewnienia im pomocy we wszystkich sprawach życiowych oraz stwarzania możliwości i uwarunkowań przysposabiających ich do samodzielnego funkcjonowania w codziennym życiu rodzinnym oraz społecznym.
Realizując zadania statutowe uwzględniamy:

– niwelację barier komunikacyjnych,

– zajęcia przystosowawcze,

– rozwiązywanie problemów osobistych i rodzinnych,

– działania integracyjne,

– podnoszenie wiedzy ogólnej i rozwój zainteresowań.

 

Placówki prowadzone przez PZG są „drugim domem” członków Związku. Tu mogą oni uczestniczyć w różnych zajęciach kulturalnych, edukacyjnych i integracyjnych.
W Oddziale Zachodniopomorskim Polskiego Związku Głuchych działa teatr pantomimy – „Teatr-3”, którego historia rozpoczęła się w 1970 roku. Teatr skupia wyłącznie osoby niesłyszące i niedosłyszące. Dorobek artystyczny to 16 premier, 10 mimodramów i ponad 30 różnych etiud.
„Teatr-3” występuje w Polsce oraz poza granicami (Łotwa, Litwa, Czechy, Bułgaria, Turcja, Szwajcaria, Francja, Niemcy, Austria, Szwecja, Dania i Hiszpania).

Dwie ostatnie premiery, to spektakle zespołowe. Przedstawienie „Człowiek i dwa światy” po raz pierwszy zostało zaprezentowane w Wiedniu w marcu 2002 roku w czasie Festiwalu Teatrów Niesłyszących państw Unii Europejskiej oraz jej przyszłych członków. Spektakl „Między życiem a śmiercią” jest wynikiem pracy podczas warsztatów interdyscyplinarnych „Barwa Znaków 2004” finansowanych przez Unię Europejską. Głównym zadaniem „Teatru-3” jest rehabilitacja przez sztukę.

Aktualnie „Teatr-3” realizuje twórcze poszukiwania w zakresie małych form takich jak etiudy i mimodramy, które prezentuje na festynach i imprezach rekreacyjnych.

„Teatr-3” jest również od 1999 roku współorganizatorem i uczestnikiem Europejskiego i Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Niesłyszących w Wiedniu.

Siedzibą Teatru jest Dom Kultury „Kontakty” Polskiego Związku Głuchych. Więcej informacji o działalności naszego Związku uzyskać można codziennie w godzinach od 8:00 do 15:00, a we wtorki od 8:00 do 20:00 w siedzibie Związku.